reklam
reklam

NİJERYA’DA KORKUNÇ PATLAMA!

reklam
03 Şubat 2022 91 views 0
reklam

Nijerya açıklarında SEPCOL firmasına ait petrol üretim gemisinde patlama meydana geldi. İçerisinde 10 mürettabatın olduğu gemide çıkan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. 

Nijerya kıyılarındaki Ukpokiti petrol sahasında petrol şirketi SEPCOL tarafından işletilen gemide Patlama meydana geldi. Nijer Nehri deltasında bulunan ve 2 milyon varil petrol depolama kapasitesine sahip Gemi, patlamanın ardından alevlere teslim oldu.

Sosyal medyada hızla yayılan görüntülere göre alevler geminin tamamını sardı.

SEPCOL İcra Kurulu Başkanı Ikemefuna Okafor yaptığı açıklamada, “Şu anda bildirilen bir ölüm vakası yok, ancak olaydan önce gemide 10 mürettebatın olduğunu doğrulayabiliriz. Güvenlikleri ile ilgili soruşturmalara öncelik veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Patlamanın nedeninin belirlenmesi için soruşturma başlatıldığını aktaran Okafor, durumun kontrol altına alınmaya çalışıldığını belirtti.

Trinity Spirit adındaki geminin Nijer Nehri deltasına yakın bir noktada olduğu ve patlamanın burada gerçekleştiği açıklandı. Sosyal medyaya da yansıyan patlama anı görüntülerinde alev alan gemiden yükselen siyah dumanların gökyüzünü kapladığı ve geminin sulara gömüldüğü anlar yer alıyor.

Geminin hem bir depolama hem de petrol depolarını boşaltmakta kullanılan bir taşıt olduğu biliniyor. Trinity Spirit’te 2 milyon ton gibi çok yüksek bir miktarda petrol bulunmasının sebebinin de bu olduğu sanılıyor.

Bu tür gemilerin petrol ve gaz sektörü için üretim, işleme ve depolama görevleri için denizden karaya hizmet veren tipte olduğu biliniyor.

Hali hazırda patlamada ölen mürettebatla ilgili bilgi bulunmazken uzmanlar Nijerya’nın üç ay içinde gerçekleşen ikinci büyük çevre felaketiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarılarda bulunuyor. Geçtiğimiz aylarda meydana gelen benzer bir kazada da Nembe bölgesindeki sulara 20 bin tondan fazla petrol karışmış, yetkililer bu felaketi ‘Hiroşima’ benzeri bir çevre felaketi olarak tanımlamıştı.

Kaynak: hürriyet.com

 

 

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam
DÜNYA
reklam